آتش سوزی گسترده در گمرک اسلام قلعه افغانستان

وزارت مالیه/دارایی افغانستان می‌گوید که آتش سوزی در گمرک اسلام قلعه هرات در مرز ایران مهار شده است و اقداماتی برای طی مراحل کالاهای تجاری انجام شده است.

اما پس از حدود ۲۷ ساعت از آغاز آتش‌سوزی مقام‌های محلی هرات می‌گویند این آتش سوزی به صورت صد درصد مهار نشده ولی از شدت آتش کاسته شده است.

این وزارتخانه از آغاز بررسی‌های هیات اعزامی به اسلام‌قلعه خبر داده و گفته میزان دقیق خسارت به‌جا مانده از این رویداد مشخص نیست ولی هیأتی از مقام ولایت هرات، رئیس عمومی گمرکات وزارت مالیه و مسئولین سایر ادارات ذیربط برای سنجش میزان خسارات و چگونگی وقوع حادثه توظیف شده و در محل حضور دارند.

این وزارتخانه افزوده که برای جلوگیری از تاخیر در طی مراحل گمرکی اموال بازرگانان و محموله‌های تجارتی، گمرک روزنک و گمرک محصولی هرات را به عنوان بدیل در نظر گرفته است. بازارگانان می‌تواند از این طریق اموال خود را صادر و وارد کنند.

اما جیلانی فرهاد، سخنگوی والی هرات به بی‌بی‌سی گفت که به میزان زیادی شدت آتش فروکش کرده است. به گفته او تانکرهای که آتش گرفته نیاز دارد تا برای خاموش کردن صد درصد آنها از مواد ضد آتش استفاده شود.

او گفت که ابعاد این آتش سوزی بسیار گسترده بوده و شمار زیادی از تانکرها در آتش سوزی نابود و مقدار زیادی از اموال بازرگانان نیز از بین رفته است.

یونس قاضی زاده، رئیس اتاق تجارت و سرمایه گذاری هرات گفته که نزدیک به ۵۰۰ تاکر در پارکینک بوده که طعمه حریق شده است. به گفته او براساس آمار ابتدایی نزدیک به ۴۰ تا ۵۰ میلیون دلار به بازرگانان خسارت وارد شده است. او گفت که آمار قطعی در روزهای آینده مشخص خواهد شد.

او درباره این حادثه توضیح داده که مقصر اصلی وقوع این حادثه، در قدم اول اجرای طرزالعمل جدید توسط وزارت ترانسپورت (حمل و نقل) افغانستان بوده که تانکرها و کامیون‌های حامل بار را به مدت دو هفته در گمرک نگهداشته است.

آقای قاضی زاده افزوده، اداره استاندارد افغانستان نیز مقصر است که در زمان نمونه گیری این فاجعه رخ‌داده است.

به گفته این مقام افغان، صرافی های هرات نیز برای دو هفته در اعتصاب به سر می‌بردند و بازرگانان پول افغانی کافی برای طی مراحل اموال گمرکی خود نداشتند و این فاجعه در دو دهه اخیر در افغانستان بی پیشینه بوده است.

او گفت که با والی هرات از محل دیدن کرده و حجم فاجعه بیشتر از حد تصور است. حجم وسیع از تانکرهای سوخت و اموال متفرقه بازرگانان در آتش سوخته است. افراد غیر مسئول نیز حجم وسیع از اموال باقی مانده را غارت کرده و زیرساختی در گمرک اسلام قلعه باقی نمانده است.

امرالله صالح، معاون اول رئیس جمهوری افغانستان با ابراز همدردی با بازرگانان متضرر افغان در این آتش سوزی، نوشته این حادثه دلخراش تلفات جانی در قبال نداشته است.

او افزوده شماری از راننده‌ها زخم سطحی برداشتند و در شهر هرات مداوا شدند.

دفتر والی هرات نیز در صفحه رسمی فیسبوک خود نوشته که هیأتی بخاطر سنجش میزان دقیق خسارات به مردم توظیف شده است.

وزارت مالیه/ دارایی افغانستان نیز اعلام کرده که آتش سوزی در گمرک اسلام قلعه به دلیل آتش گرفتن یک تانکر نفتی بوده، این رویداد باعث شده تا دامنۀ آتش سوزی به تمام گمرک سرایت کند و در اثر آن خسارات هنگفت به هموطنان وارد شده است.

این وزارت افزوده که خسارت احتمالی این حادثه تاکنون مشخص نیست.

همکاری ایران و افغانستان در مهار آتش

آتش سوزی حوالی ساعت ۱:۴۰ بعد از ظهر روز شنبه(۲۵ دلو/بهمن) اتفاق افتاد. نعمت الله الکوزی، مسئول بخش نظارت شورای انسجام خودروهای باربری در افغانستان گفته بود که “تانکر حامل گاز که از ایران عازم افغانستان بود، نشتی داشته است”.

به گفته او راننده وقتی وارد خاک افغانستان شده از مردم و مقام‌های افغان درخواست کمک کرده بود که تانکرش نشتی دارد، ولی کسی به کمک او نرفته و انفجار رخداده است.

این روند باعث شد که مسئولین ایران نیز وارد عمل شوند. استاندار خراسان رضوی به مرز افغانستان آمد و وحید قتالی، والی هرات نیز به دوغارون رفت. هر دو کشور تمام امکانات خود را برای مهار آتش بسیج کردند.

به گزارش ایرنا، اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری در تماس تلفنی با استاندار خراسان رضوی گفته بود: “از هیچ کمک و تلاشی برای اطفای حریق در مرز دوغارون مضایقه نشود.”

سیدعلی حسینی، رئیس آتش‌نشانی شهر مرزی تایباد به ایرنا گفته، ۶۵ آتش‌نشان از شهرهای تایباد، تربت‌جام، باخرز، فریمان و خواف با ۲۰ دستگاه خودروی سنگین و چهار خودروی نیمه‌سنگین آتش‌نشانی تاکنون از دو جبهه شرقی و غربی عملیات مهار آتش گسترده و انفجارهای پی در پی در اسلام‌قلعه افغانستان را انجام داده‌اند.

آقای صالح نیز از دولت ایران بخاطر اجازه دادن به ورود صدها لاری/کامیون به خاک آن کشور تا از آتش مصون باشند و اینکه آتش نشانان ایران سهم در خاموش سازی آتش گرفتند ابراز سپاس کرده است.

او افزوده، فاجعه اسلام قلعه تحقیقات عمیق و همه جانبه خواهد شد تا از تکرار آن جلوگیری شود و تدابیر لازم در آینده گرفته شود.

آقای جیلانی نیز می‌گوید که والی هرات شب گذشته به اسلام قلعه رفت و تا بامداد امروز در آنجا حضور داشت و مدیریت عملیات مهار آتش را از نزدیک بررسی کرد.

به گفته او، آتش نشانان خراسان رضوی با طرف افغانستان در مهار آتش همکاری کردند و فعلا تلاش وجود دارد که از حیف و میل دارایی‌های عامه جلوگیری شود و محموله‌ها منتقل شوند.

او افزود که تاکنون دو هزار و ۵۰۰ تانکر و خودرو کلان باربری از محل خارج شده و فعلا نیز تخیله خودروها از محل ادامه دارد.

به گفته دفتر والی آتش نشانان از شهر مشهد به گمرگ اسلام قلعه آمدند. والی هرات با تیم های آتش نشان ایران در گمرک اسلام قلعه دیدار و از تلاش های آنان قدر دانی کرده است.

تلاش برای جلوگیری از حیف و میل اموال

تصاویری در شبکه‌های اجتماعی نشر شد و کاربران همرسانی کردند که شماری از مردم در حال تاراج اموال در محل آتش سوزی هستند.

دفتر والی هرات اعلام کرده که والی هرات نور احمد حیدری، معاون مالی و اداری والی هرات را به ولسوالی کهسان فرستاد تا تدابیر جدی بخاطر جلوگیری از حیف و میل اموال تجار ملی روی دست گیرد.

مسئولین هرات علاوه بر اتخاذ تدابیر جدی در مسیر شاهراه هرات- اسلام قلعه، از مردم خواسته تا آرامش خود را حفظ کنند و در احیای نظم همکاری کنند.

دفتر والی هرات افزوده که روند انتقال محموله های تجار به سمت شهر هرات درهماهنگی با بخش خصوصی روی دست گرفته شده است.

در این حادثه ده‌ها تانکر نفت و گاز در بزرگترین گذرگاه مرزی افغانستان با ایران آتش گرفت.

آتش سوزی در ساعات اولیه بعد از ظهر شنبه در اسلام قلعه شروع شد که حدود ۱۲۰ کیلومتر از هرات فاصله دارد و تانکرهایی که در محل بودند را طعمه حریق کرد.

یونس قاضی زاده رئیس اتاق بازرگانی هرات به خبرگزاری فرانسه گفت: “بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ تانکر آنجا بود و ما توانستیم بعضی را نجات دهیم، اما بیشترشان طعمه حریق شدند و آتش سوزی آنقدر شدید بود که حتی نمی شد به یک کیلومتری آن نزدیک شد.”

به گفته او براساس “تخمین های اولیه میلیون ها دلار زیان وارد شده است، اما باید صبر کنیم تا آتش مهار شود تا میزان خسارات را درست ارزیابی کنیم.”

ابراهیم محمدی رئیس خدمات آمبولانس هرات گفت که حداقل ۱۷ نفر به بیمارستان منتقل شده اند که سوختگی برخی از آنها شدید است.

جیلانی فرهاد سخنگوی والی هرات در گفتگو با خبرگزاری فرانسه تاکید کرد که ده ها تانکر آتش گرفته اند و افزود که هنوز علت این حادثه روشن نیست.

وحید قتالی، والی هرات هم در پیام ویدئویی از “خسارات بزرگ مالی” براثر آتش سوزی خبر داد و گفت که خودروهای آتش نشانی ایران به “نقطه صفر مرزی” رسیده اند.

گمرک اسلام قلعه-دوغارون نیز تعطیل شده است و به گفته برشنا، شرکت ملی برق افغانستان، برق وارداتی ایران از هرات نیز قطع شده است.

جیلانی فرهاد، سخنگوی والی هرات پیشتر به بی‌بی‌سی گفت “چندین تانکر حامل مواد سوختی” آتش گرفته است. او افزود که هماهنگی با نیروهای ناتو مستقر در افغانستان انجام شده است.

او گفت که تاکنون تلفات انسانی گزارش نشده ولی خسارت مالی زیاد است.

مقام‌های هرات به بی‌بی‌سی گفتند که در تماس مداوم با مقام‌های ارشد ایرانی هستند و کمیته “بحران” در بالاترین سطح در استان خراسان ایران نیز تشکیل شده و وعده همکاری داده‌اند.

به گزارش خبرنگار محلی بی‌بی‌سی شماری زخمی با سوختگی‌های سطحی نیز به بیمارستان‌های محلی منتقل شده است. هنوز از تلفات دقیق احتمالی این حادثه اطلاعاتی در دست نیست.

مهرالله بلوچ، کمیسار نظامی در اسلام قلعه به بی‌بی‌‌سی گفت که “آتش سوزی جریان دارد و امکانات ما کم است، آتش سوزی بسیار گسترده تانکرهای سوخت است.” او درخواست آتش نشانی از طریق “هوایی” کرده و گفت که از زمین “امکان مهار” آتش سوزی نیست.

مسئولان محلی هرات گفتند که از “اطفائیه کشور همسایه هم خواسته شده و تلاش می‌شود که از گسترش دامنه خسارات جلوگیری شود.”

رسول موسوی، دستیار وزیر و مدیرکل آسیای غرب وزارت امور خارجه ایران در توییتر نوشته که “هشدار! آتش در خانه همسایه، آتش در خانه ماست. آتش سوزی در حال گسترش در اسلام قلعه. باید با تمام توانی که داریم به کمک افغانستان برویم. هر کاری را که در حیطه مسئولیتم بوده، انجام دادم. اکنون منتظرم ببینم در عمل چه خواهد شد؟”

محسن نجات، مدیرکل دفتر بحران در استانداری خراسان رضوی به ایرنا گفته که “ده‌ها دستگاه خودروهای سبک و سنگین آتش‌نشانی با تجهیزات کامل اطفای حریق در دوغارون مستقر و فعال شدند.”

نعمت الله الکوزی، مسئول بخش نظارت شورای انسجام خودروهای باربری در افغانستان به محمد قاضی زاده، خبرنگار بی‌بی‌سی در غرب افغانستان گفت که “تانکر حامل گاز از ایران عازم افغانستان بوده و این تانکر نشتی داشته است”.

به گفته او راننده وقتی وارد خاک افغانستان شده از مردم و مقام‌های افغان درخواست کمک کرده بود که تانکرش نشتی دارد ولی کسی به کمک او نرفته است.

اکبرخان شیرزاد، یک شاهد عینی نیز به بی‌بی‌سی گفت که ابتدا یک تانکر گاز آتش گرفته بود که بعد از انفجار این تانکر، سایر تانکرها نیز آتش گرفت.

به گفته او شدت آتش سوزی اکنون به حد غیر قابل مهار رسیده و اگر مهار نشود ممکن است که تمام زیربناهای گمرگ اسلام قلعه نابود شود. 

آقای الکوزی مدعی است که تانکر در خاک ایران نشتی داشته و مقامات ایرانی می‌خواستند که این تانکر از خاک ایران خارج و وارد افغانستان شود. به گفته او تانکر بعد از مدت کوتاهی منفجر شده و این فاجعه رخ‌ داد.

به گزارش خبرگزاری ایرنا از محل حادثه، این “انفجار تبعاتی برای تاسیسات مرزی و گمرکی ایران” نیز در پی داشته و با رسیدن آتش به داخل خاک ایران سبب “انفجار برخی از مخازن آب و گاز” شده است.به گفته ایرنا، یگان‌هایی از نیروی زمینی ارتش مستقر در نوار مرزی و نیروی انتظامی ایران جهت امدادرسانی و کنترل منطقه وارد عمل شده‌اند.

به گزارش ایرنا زمان وقوع آتش سوزی ساعت یک عصر بوده است.

شرکت ملی برق افغانستان (برشنا) نیز اعلام کرده است که حوالی ساعت ۱:۴۰ دقیقه پس از ظهر امروز به دلیل آتش سوزی در بندر اسلام قلعه و اتصالی خط انتقال ۱۳۲ کیلوولت برق وارداتی از ایران، جریان برق به این ‌ولایت قطع شده است.

به گزارش ایرنا، محسن نجات، مدیرکل دفتر بحران در استانداری خراسان گفته که گروه‌های امداد، اورژانس، آتش‌نشانی و دیگر واحدهای مرتبط از شهرستان‌های معین تایباد در منطقه شرق خراسان رضوی برای کمک به دوغارون اعزام شده‌اند.به گفته این مقام ایرانی یک فروند بالگرد اورژانس ۱۱۵ نیز به سمت تایباد پرواز کرده است تا در حالت آماده‌باش قرار داشته و عملیات لازم را انجام دهد.

درباره وحید کریملو

وحید کریملو هستم موسس سایت ایران ترانزیت. علاقه زیادی به کامیون دارم پایه دو رو هم گرفتم منتظرم تا یک فرصتی پیش بیاد پایه یکم بگیرم..البته اگر قسمت ما تنهایی در جاده ها باشد... مخلص همه بچه های کامیون باز مخصوصا بچه های ایران ترانزیت هستم دوستتون دارم و بهترین ها رو براتون آرزومندم

۳ دیدگاه

  1. من که شنیدم از سمت رانندگان ایرانی خداروشکر تلفات جانی نداشته فقط رانندگان افغانی متاسفانه ۶۰ نفر فوت کردند و بیشترین اسیب دیدگی هم تریلرهای افغانستان داشتند که ۱۰۰۰ دستگاه تریلر افغانی سوخته و ۱۶۰ دستگاه کامیون ایرانی.

  2. من هم این حادثه رو تسلیت میگم به ملت مظلوم افغانستان که متاسفانه باخبر شدیم تعدادی از رانندگان افغانی جان خودشون رو از دست دادند و متاسفانه به اموال رانندگان ایرانی هم اسیب بسیاری وارد شده است همان طور هم که اقای نوروزی گفتند خوشبختانه از سمت ایران تلفات جانی نداشتیم و متاسفانه ۱۶۰ دستگاه تریلر ایرانی در این اتش سوزی سوختند .

  3. نمیدونم چی بگم فقط خدا کمک راننده های بی چاره کنه
    خدا به داد همه راننده ها برسه

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های ستاره دار را پر کنید. *

*