چرخ پنجم معمولی و هوشمند چیست؟

چرخ پنجم معمولی:

چرخ پنجم تریلی که به آن ریش تریلی هم می‌گویند، پیچی به شکل U است که از آن برای اتصال کردن کامیون با تریلی استفاده می‌شود و ما بین محور های عقب کامیون یا کشنده قرار می‌گیرد. ریش تریلی باعث مانور و دور زدن آسان کامیون می‌شود و همچنین بخشی از وزن تریلی روی این قطعه وارد می‌شود.

چرخ پنجم هوشمند:

شرکت استارت آپ Axicle Engineering یک نمونه ریش یا چرخ پنجم هوشمند را ابداع کرده که معتقد است که می‌تواند تریلر را قبل از واژگونی کشنده جدا کرده و کامیون را از خسارت دیدن و سرنشینان را از آسیب دیدگی حفظ کند.

گروهی از مهندسان این شرکت در حال کار بر روی یک چرخ پنجم هوشمند به عنوان راه‌حلی برای کاهش مرگ‌ومیر و خسارات ناشی از واژگونی کامیون‌ها کشنده هستند.

استیو کروگ، مهندس مکانیک سابق شرکت تسلا و با سابقه‌ی کار در مهندسی هوافضا، یک شرکت استارت آپ با نام Axicle Engineering با هدف کاهش مرگ‌ومیر و خسارات در بزرگراه‌ها تاسیس کرد. چرخ پنجم هوشمند این شرکت با استفاده از داده‌های سیستم ضدلغزش و واژگونی کشنده، تشخیص می‌دهد که کامیون در آستانه‌ی واژگونی است و با آزاد کردن تریلر، مانع از واژگونی کشنده می‌شود.

استفاده از این ریش یا چرخ پنجم، دو مزیت دارد:

اول، حفظ راننده و سرنشینان از مرگ و آسیب‌های جسمی

دوم، جلوگیری از آسیب به کامیون که بسیار گران‌قیمت است. به خصوص کابین

تیم مهندسی این شرکت استارت آپ که شامل مهندسان سابق تسلا و اسپیس ایکس است، این چرخ پنجم هوشمند را که دارای تعدادی سنسور برای نظارت بر زاویه‌ی چرخش تریلر، سرعت کشنده و تعادل آن است، توسعه داده‌اند. سنسورهای این چرخ پنجم با استفاده از داده‌های سیستم ضدواژگونی کشنده و هوش مصنوعی، با دقت 99 درصد می‌تواند لحظه‌ی واژگونی تریلر را تشخیص دهد. البته تنها جداکردن تریلر از ریش در هنگام واژگونی کارساز نیست. چراکه تریلر ممکن است بر روی شاسی کشنده بیفتد و به شاسی آسیب بزند و هنوز هم خطر واژگونی هست. برای رفع این مشکل شرکت Axicle Engineering ، یک راه حل دیگر هم ارائه داده‌است.

چرخ پنجم این شرکت قادر است که 0.2 میلی‌ثانیه قبل از واژگونی، تریلر را آزاد کرده و با استفاده از یک سیستم محرک انفجاری که بر اساس صندلی پران جنگنده توسعه پیدا کرده، تریلر را از کامیون جدا کرده و آن‌ را از شاسی دور کند. با این کار، کشنده ثبات خود را حفظ کرده و از فشاری که تریلر در هنگام واژگونی بر آن وارد می‌کند، در امان باشد.

قیمت این چرخ پنجم یا ریش در حدود 4000 دلار برآورد شده که پیش بینی شده در حدود 80000 عدد از آن در سال تولید شود. اولین مشتری این چرخ پنجم، شرکت‌های بیمه‌ی کشنده بودند که 7500 عدد از آن را پیش خرید کرده‌اند.

منبع:

1.باربری حمل بار بین شهری

2.ریون مگ

درباره وحید کریملو

Avatar photo
وحید کریملو هستم و بهمن 91 این سایت رو ساختم. علاقه زیادی به کامیون دارم پایه دو رو هم گرفتم منتظرم تا یک فرصتی پیش بیاد پایه یکم بگیرم..البته اگر قسمت ما تنهایی در جاده ها باشد... مخلص همه بچه های کامیون باز مخصوصا بچه های ایران ترانزیت هستم دوستتون دارم و بهترین ها رو براتون آرزومندم

۲ دیدگاه

  1. تا بخواد به دست ما برسه.نسل ادم منقرض شده

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های ستاره دار را پر کنید. *

*